Q12P1BXXY12E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q12P1BXXY12E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT YEL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Number of Terminations :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Overall Height :
4.5mm
Pbfree Code :
yes
Forward Voltage :
12V
Viewing Angle :
60°
Lens Transparency :
Diffused
Ratings :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Style :
Round with Domed Top
Operating Supply Voltage :
12V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Configuration :
Single
HTS Code :
Mounting Feature :
Panel Mount
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Surface Mount :
No
Termination :
Quick Connect
Panel Cutout Shape :
Round
Voltage :
12V
Series :
Q Series
Packing Method :
Bulk
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Max) :
85°C
Luminous Intensity :
50 mcd
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
20mA
Lamp Color :
Yellow
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Lens Size :
8.00mm Dia
Life (Hours) :
100000 hours
Type :
LED
Ingress Protection :
IP67
Panel Cutout Dimensions :
0.47 (11.94mm)
Datasheets
Q12P1BXXY12E
Introducing APEM Inc. Q12P1BXXY12E from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:12V, Type:LED, Q12P1BXXY12E pinout, Q12P1BXXY12E datasheet PDF, Q12P1BXXY12E amp .Beyond APEM Inc. Q12P1BXXY12E ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.