Q10AN6DQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q10AN6DQ
Manufacturer
Banner Engineering
Description
Q10 SERIES: DIFFUSERANGE: 0.
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Output Configuration :
NPN - Light-ON
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Product Status :
Active
Response Time :
3ms
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67
Light Source :
Infrared (880nm)
Base Product Number :
Q10AN6
Sensing Method :
Diffuse
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Sensing Distance :
19.685 (500mm)
Amplifier Type :
Photoelectric
Cable Length :
Package :
Box
Connection Method :
Connector
Series :
Q10
Datasheets
Q10AN6DQ
Banner Engineering Q10AN6DQ
Q10 Series -40°C ~ 70°C 10V ~ 30V
Q10AN6DQ Overview
When operating, the sensors could supply 10 VDC to 30 VDC.
Q10AN6DQ Features
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Supply Voltage: 10V ~ 30V
Q10AN6DQ Applications
There are a lot of Banner
Q10AN6DQ Current Sensors applications.
  • Overcurrent Detection
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Electrical drives
  • General purpose inverters
  • AC variable speed drives
  • Static converters for DC motor drives
  • Battery supplied applications
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • Power supplies for welding applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL