PZU5.6DB2,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PZU5.6DB2,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Power Dissipation-Max :
0.25W
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2.5V
Reference Voltage :
5.6V
Reverse Test Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
5mA
Surface Mount :
yes
Configuration :
2 Independent
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Impedance-Max :
40Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Tolerance :
±2%
Voltage Tol-Max :
2.14%
Number of Terminations :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Current-Max :
1μA
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
250mW
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
2
HTS Code :
Datasheets
PZU5.6DB2,115
NXP Semiconductors PZU5.6DB2,115
2 Independent ZENER DIODE ±2% 5.6V 40Ohm 2 Elements 5 Terminations UNIDIRECTIONAL 2.14% Surface Mount 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PZU5.6DB2,115 Overview
With this device, a wide range of 2.14% reverse voltages is supported.The working test voltage for electronic parts like this one is 5mA.Zener diode array is 2.5V that is supplied to the electronic component as the reverse test voltage.±2% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 40Ohm ohm.
PZU5.6DB2,115 Features
5mA working test voltage
±2% tolerance