PZU4.3DB2,115
Mfr.Part #
PZU4.3DB2,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
DIODE ZENER ARRAY 4.3V 5TSSOP
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
4.3V
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
RoHS Status :
RoHS Compliant
Working Test Current :
5mA
Number of Terminations :
5
Reference Voltage :
4.3V
Impedance :
90Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tol-Max :
2.24%
Configuration :
2 Independent
Reverse Test Voltage :
1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Pin Count :
5
Tolerance :
±2%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Impedance-Max :
90Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
HTS Code :
Datasheets
PZU4.3DB2,115
Nexperia PZU4.3DB2,115
2 Independent ZENER DIODE ±2% 4.3V 90Ohm 2 Elements 250mW 5 Terminations UNIDIRECTIONAL 2.24% Surface Mount 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PZU4.3DB2,115 Overview
There is a wide range of 2.24% reverse voltages supported by this device.This device has a resistance of 90Ohm ohm and an impedance of 90Ohm ohm. In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current imposed by resistance and reactance.This electronic part has been supplied with 5mA working test voltage.This component is reverse tested at 1V voltage.In terms of tolerances, this part is characterized by a ±2%.According to estimates, the zener current of the device is 4.3V.Combined resistance and reactance present in a circuit create an impedance of 90Ohm ohm, which opposes alternating current.This device has a maximum reverse leakage voltage of 3μA.
PZU4.3DB2,115 Features
90Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance