PZU3.9DB2,115
Mfr.Part #
PZU3.9DB2,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
DIODE ZENER ARRAY 3.9V 5TSSOP
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Impedance-Max :
90Ohm
Zener Voltage :
3.9V
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Pin Count :
5
e3
HTS Code :
Reverse Test Voltage :
1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Configuration :
2 Independent
Voltage Tol-Max :
2.89%
Impedance :
90Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
3.9V
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PZU3.9DB2,115
Nexperia PZU3.9DB2,115
2 Independent ZENER DIODE ±2% 3.9V 90Ohm 2 Elements 250mW 5 Terminations UNIDIRECTIONAL 2.89% Surface Mount 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PZU3.9DB2,115 Overview
In addition to supporting a wide range of 2.89% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.An impedance is the opposition to alternating current that is created by the combined effect of resistance and reactance in a circuit. This device has an impedance of 90Ohm ohm.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.This component is tested using the reverse test voltage 1V.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±2%.In this case, the zener current of the device is estimated to be 3.9V.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 90Ohm ohm, which opposes alternating current.In this device, reverse leakage voltages are limited to 3μA.
PZU3.9DB2,115 Features
90Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance