PX0598/30/48
Mfr.Part #
PX0598/30/48
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
ECCN Code :
EAR99
Accomodates a Fuse :
No
Total Number of Contacts :
3
Body/Shell Style :
PLUG
Option :
GENERAL PURPOSE
Current - IEC :
16A
Contact Finish - Mating :
Tin
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage - IEC :
250VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Snap in
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Panel Thickness :
0.118 3.00mm
Series :
PX
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
DIN Conformance :
Current - UL :
20A
Number of Positions :
3
IEC Conformance :
yes
Contact Material :
Brass
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Connector Style :
IEC 320-C20
Connector Type :
Receptacle, Male Blades
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)