PX0413/12P/PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX0413/12P/PC
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD SOLDER
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Fastening Type :
Threaded
Additional Feature :
STANDARD: VDE
Voltage - Rated DC :
125V
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Black
Number of Terminations :
12
Length :
20.9mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated AC :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Current Rating :
1A
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder
Contact Resistance :
5mOhm
Number of Ports :
1
Body Depth :
0.823 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Contact Gender :
Male
Feature :
UV Resistant
Number of Positions :
12 (Power)
Current Rating :
1A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Material :
Nylon, Polyamide
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
10MOhm
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Published :
2002
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Buccaneer® 400
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
CSA; UL
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Total Number of Contacts :
12
Orientation :
Keyed
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV