PX0413/10S/PC
Mfr.Part #
PX0413/10S/PC
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Stock
146
In Stock :
146
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Current Rating :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
10MOhm
Published :
2003
Number of Terminations :
10
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Receptacle
Contact Resistance :
5mOhm
Number of Ports :
1
Number of Positions :
10 (Power)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
125V
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
10
Flammability Rating :
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
1A
Length :
20.9mm
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
CSA; UL
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
UV Resistant
Fastening Type :
Threaded
Body Depth :
0.823 inch
STANDARD: VDE
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Body Material :
Nylon, Polyamide
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated AC :
125V
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV