PX0412/12P
Mfr.Part #
PX0412/12P
Description
CONN RCPT HSG MALE 12POS PNL MT
Stock
66
In Stock :
66
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
CuZn, Gold
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Feature :
UV Resistant
Number of Ports :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Polyamide
Length :
19.9mm
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
12
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV
Number of Pins :
12
Depth :
22mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
Male
Mount :
Bulkhead, Jam Nut, Panel, Rear Side Nut
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Buccaneer® 400
Insulation Resistance :
10MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Max Current Rating :
1A
Lead Free :
Lead Free
Contact Resistance :
5mOhm
Note :
Contacts Not Included
Published :
2002
Reference Standard :
CSA; UL
Termination :
Crimp
Number of Positions :
12 (Power)
Unshielded
Voltage - Rated AC :
50V
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Body Material :
Nylon, Polyamide
Orientation :
Keyed
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
1A
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
PX0412/12P
Bulgin PX0412/12P
PX0412/12P Overview
PX0412/12P Features
Buccaneer® 400 series
PX0412/12P Applications
There are a lot of Bulgin
PX0412/12P Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT