PX0410/10P/6065
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PX0410/10P/6065
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN PLG HSG MALE 10POS INLINE
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Screw
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated DC :
50V
Total Number of Contacts :
10
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Reference Standard :
CSA; UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Buccaneer® 400
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
10 (Power)
Contact Material :
Copper
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV
Connector Type :
Plug Housing
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Published :
2002
Type :
For Male Pins
Voltage - Rated AC :
50V
Option :
GENERAL PURPOSE
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cage Clamp, 1 Clamp Nut, 1 Gland, 1 O-Ring
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Housing Material :
Polyamide
Orientation :
Keyed
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Resistance :
5mOhm
Additional Feature :
STANDARD: VDE
Housing Color :
Black, Blue
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Length :
46mm
Number of Pins :
10
Note :
Contacts Not Included
Number of Ports :
1
Insulation Resistance :
10MOhm
Max Current Rating :
1A
Body Material :
Nylon, Polyamide
Datasheets
PX0410/10P/6065
Bulgin PX0410/10P/6065
PX0410/10P/6065 Overview
PX0410/10P/6065 Features
Buccaneer® 400 series
PX0410/10P/6065 Applications
There are a lot of Bulgin
PX0410/10P/6065 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT