PW172KB1803B01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PW172KB1803B01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
Manufacturer :
Product Category :
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
1A
Cord Length :
70.9 1.80m
Max Output Power :
18W
Width :
46.99mm
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CE, cULus
Max Current Rating :
500mA
Series :
PW172KB (15-19W)
Min Operating Temperature :
0°C
Efficiency :
Level IV
Power (Watts) :
18W
Max Power Dissipation :
18W
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
3.27Lx1.85W x 1.50 H 83.0mmx47.0mmx38.0mm
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
500mW Max
Max Operating Temperature :
40°C
Operating Temperature :
0°C~40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output 1 :
18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Current :
1A
Form :
Wall Mount (Class II)
Published :
Current - Output 1 :
1A
Voltage - Input :
100V~240VAC
Connector Type :
PLUG
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Length :
83.058mm
Voltage - Output :
18V
Polarity :
Positive
Height :
38.1mm