PVX6012PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVX6012PBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm), 4 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 1A 0-280V
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Solid State Relays
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Max Input Current :
25mA
Insulation Resistance :
10GOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
4
Fall Time (Typ) :
1 ms
Approval Agency :
UL
Packaging :
Tube
Length :
19.2mm
Output Voltage :
400V
Package / Case :
Max Output Voltage :
600V
Capacitance :
50pF
On-State Current-Max :
1A
Output Current :
1A
Series :
PVX, HEXFRED™
Input Current :
25mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
1A
Voltage - Input :
1.2VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Published :
Max Supply Voltage :
400V
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Poles :
1
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Output Type :
AC, DC
Relay Type :
Relay
Voltage - Load :
0V~280V
Ambient Temperature Range High :
85°C
Isolation Voltage :
3.75kV
Number of Elements :
1
Input Type :
DC
Forward Current :
25mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.819mm
Throw Configuration :
SP, SPST
Max Operating Temperature :
85°C
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Mount :
PCB, Through Hole
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
5A
Width :
6.47mm
Rise Time :
7ms
Datasheets
PVX6012PBF
Introducing Solid State Relays Infineon Technologies PVX6012PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), 4 Leads, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Mounting Type:Through Hole, PVX6012PBF pinout, PVX6012PBF datasheet PDF, PVX6012PBF amp .Beyond Solid State Relays Infineon Technologies PVX6012PBF ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies PVX6012PBF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V