PVL12FLS44
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PVL12FLS44
Manufacturer
E-Switch
Description
PVL12FLS44
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Product Type :
Panel Mount Indicators / Switch Indicators
Type :
LED
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
0.472" (12.00mm)
Product Category :
Industrial Panel Mount Indicators / Switch Indicators
Lens Size :
8.00mm Dia
Panel Cutout Shape :
Round
Current :
20mA
Features :
Subcategory :
Switch Accessories
Voltage :
12V
Ingress Protection :
IP67
Ratings :
Lens Style :
Round with Flat Top
Series :
PVL
Product Status :
Active
Wavelength - Peak :
Alternate PN :
52-PVL12FLS44
Brand :
Lens Transparency :
Lens Color :
Blue
Viewing Angle :
Package :
Bulk
Lamp Color :
Package Type :
Bulk
Millicandela Rating :
Datasheets
PVL12FLS44
Introducing E-Switch PVL12FLS44 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Voltage:12V, PVL12FLS44 pinout, PVL12FLS44 datasheet PDF, PVL12FLS44 amp .Beyond E-Switch PVL12FLS44 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.