PV22-2F-MY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PV22-2F-MY
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 22-26AWG #2 YEL
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge :
22-26 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width - Outer Edges :
0.200 5.08mm
Radiation Hardening :
No
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Length :
15.494mm
Tongue Inside Opening :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Pan-Term®
Depth :
5.1mm
Feature :
Brazed Seam
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Insulation Diameter :
0.110 (2.79mm)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Length - Overall :
0.610 15.50mm
Material - Insulation :
Vinyl
Published :
Color :
Yellow
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size :
2 Stud
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Standard, Circular
Insulation :
Insulated
Wire Gauge (Min) :
22 AWG