PV12-38HDR-D
Mfr.Part #
PV12-38HDR-D
Description
CONN RING CIRC 12-16AWG #3/8
Product Category :
Ring Connectors
Length - Overall :
1.310 33.27mm
Wire Gauge :
12-16 AWG
Radiation Hardening :
No
Width :
14.7mm
Width - Outer Edges :
0.580 14.73mm
Terminal Type :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Copper
Contact Finish :
Free Hanging (In-Line)
Thickness :
0.050 1.27mm
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length :
33.274mm
Feature :
Brazed Seam, Heavy Duty, Serrated Termination
Color :
Yellow
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)