PV10-8SLF-D
Mfr.Part #
PV10-8SLF-D
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Width - Outer Edges :
0.290 7.37mm
Width :
7.37mm
Material - Insulation :
Vinyl
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge :
10-12 AWG
Length :
23.368mm
Length - Overall :
0.920 23.37mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
HTS Code :
Tongue Inside Opening :
0.160 (4.06mm)
Series :
Pan-Term®
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Depth :
7.37mm
Stud/Tab Size :
8 Stud
Weight :
907.18474g
Wire Gauge (Min) :
10 AWG