PV10-38RX-D
Mfr.Part #
PV10-38RX-D
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Ring Connectors
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Depth :
14.73mm
Length :
35.306mm
Wire Gauge :
10-12 AWG
Length - Overall :
1.390 35.31mm
Width - Outer Edges :
0.580 14.73mm
Contact Finish :
Width :
14.7mm
Body Material :
Crimp
Contact Plating :
Tin
Color :
Yellow
Body Plating :
Terminal Type :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2001
Radiation Hardening :
No
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Feature :
Brazed Seam, Serrated Termination
Thickness :
0.040 1.02mm