PUDP-20V-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PUDP-20V-S
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 20POS 2.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Total Number of Contacts :
20
Pbfree Code :
yes
Color :
Natural
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.079 2.00mm
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Contact Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
PUD
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Published :
Contact Type :
Female Socket
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Fastening Type :
Latch Lock
Datasheets
PUDP-20V-S
JST PUDP-20V-S
2 Rows Receptacle Bulk Natural 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PUD
PUDP-20V-S Overview
PUDP-20V-S Features
PUD series
PUDP-20V-S Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
PUDP-20V-S Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM