PTVS58VS1UTR,115
Mfr.Part #
PTVS58VS1UTR,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123W
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123W
Stock
607
In Stock :
607
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Type :
Zener
Package / Case :
SOD-123W
Peak Pulse Power :
400W
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Reverse Standoff Voltage :
58V
SILICON
Max Power Dissipation :
400W
Published :
2011
Operating Supply Voltage :
58V
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~185°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
64.4V
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive
Terminal Form :
Flat
Test Current :
10mA
Reverse Breakdown Voltage :
64.4V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
4.3A
Direction :
Unidirectional
Factory Lead Time :
4 Weeks
Leakage Current :
100nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
93.6V
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Terminations :
Base Part Number :
PTVS*S1U
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
93.6V