PTVS26VS1UTR,115
Mfr.Part #
PTVS26VS1UTR,115
Package / Case
SOD-123W
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123W
Breakdown Voltage :
28.9V
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Peak Pulse Current :
9.5A
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
400W
Leakage Current :
100nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
SOD-123W
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~185°C TA
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Standoff Voltage :
26V
Base Part Number :
PTVS*S1U
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
42.1V
Reverse Breakdown Voltage :
28.9V
Operating Supply Voltage :
26V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
260
Test Current :
10mA