PTVS20VP1UTP,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTVS20VP1UTP,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SOD128
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Clamping Voltage :
32.4V
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~185°C TA
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
22.2V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
18.5A
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
20V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PTVS20V
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Reverse Breakdown Voltage :
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
Automotive
Package / Case :
SOD-128
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.5A