PTRD-1A-24S-1-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PTRD-1A-24S-1-X
Manufacturer
Picker Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Stock
308
In Stock :
308
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Sealed - Fully
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
10 ms
Termination Style :
PC Pin
Series :
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) :
40 A
Operate Time :
15 ms
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Coil Resistance :
640 Ohms
Coil Type :
Non Latching
Features :
Coil Current :
37.5 mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Must Operate Voltage :
18 VDC