PT50-780-VM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT50-780-VM
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
Material - Core :
Iron Powder
Series :
PT
Current Rating :
3.8A
Diameter :
21.08mm
Height Seated (Max) :
0.890 22.61mm
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Termination :
Radial
Lead Spacing :
7.62mm
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
11.43mm
Max DC Current :
3.8A
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Inductance :
50μH
Tolerance :
±15%
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Shielding :
yes
Type :
Toroidal
Height :
22.61mm
Packaging :
Bulk
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.830Lx0.450W 21.08mmx11.43mm
Datasheets
PT50-780-VM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD