PT300-1750
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PT300-1750
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 300UH 7.3A 75 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
yes
Depth :
19.3mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Material - Core :
Iron Powder
JESD-609 Code :
e0
Current Rating :
7.3A
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±15%
Lead Spacing :
16.51mm
Size / Dimension :
1.750Diax0.760W 44.45mmx19.30mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Type :
Toroidal
Max DC Current :
7.3A
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Lead Diameter :
1.14 mm
Series :
PT
Lead Length :
12.7mm
Test Frequency :
1kHz
Construction :
Cylindrical
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
300μH
Datasheets
PT300-1750
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD