PSAS5F3130081TR
Mfr.Part #
PSAS5F3130081TR
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
PSAS 5.0, STORAGE CONNECTORS, PS
Stock
207
In Stock :
207
Manufacturer :
Product Category :
Pluggable Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Body Orientation :
Vertical
Subcategory :
I/O Connectors
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Number of Positions :
68
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Connector Style :
Receptacle
IP Rating :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Board Guide, Mating Guide, Pick and Place, Solder Retention
Amphenol
Voltage Rating :
30 V
Product Type :
I/O Connectors
Mounting Style :
Mounting Peg
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Product :
Serial Connectors
Gender :
Receptacle
Connector Type :
SAS/PCIe
Mounting Angle :
Vertical
Product Status :
Active
Packaging :
Cut Tape
Number of Contacts :
68
Pitch :
0.8 mm, 1.27 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Amphenol FCI
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Product Category :
Datasheets
PSAS5F3130081TR
Amphenol Communications Solutions PSAS5F3130081TR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD
    CONN SFP RCPT 20POS SLD R/A SMD
  • Molex
    CONN SATA HEADER 7POS SLD SMD