PS10-2R7K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PS10-2R7K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
1515 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
2.7uH +/-10% Power Inductor
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Series :
PS10
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.116" (2.94mm)
Inductance :
2.7 µH
Frequency - Self Resonant :
185MHz
Package / Case :
1515 (4040 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Q @ Freq :
30 @ 1MHz
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Features :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Datasheets
PS10-2R7K-RC
Allied Components International PS10-2R7K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD