PS-12SD-D4TS1-2
Mfr.Part #
PS-12SD-D4TS1-2
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Pins :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
PS
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Style :
Board to Board
Contact Type :
Female Socket
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.115 2.92mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Contact Shape :
Square
Datasheets
PS-12SD-D4TS1-2
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 12 Positions Female Socket