PS-10PE-D4T2-M2AE
Mfr.Part #
PS-10PE-D4T2-M2AE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
10
Connector Type :
Header
Mount :
Through Hole
Overall Contact Length :
0.657 16.70mm
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Number of Positions :
10
Insulation Color :
Black
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
12.0μin 0.30μm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PS
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Datasheets
PS-10PE-D4T2-M2AE
PS Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height
PS-10PE-D4T2-M2AE Overview
The product is packaged in Header.This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the PS Series.A total of 10 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Keying Slot, Mounting Flange feature.Part Through Hole is mounted to the part.