PRPC025SADN-RC
Mfr.Part #
PRPC025SADN-RC
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Length - Termination :
0.42 inch
Flash
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Published :
Number of Positions :
25
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Number of Rows :
1
Bulk
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
2.5 inch
Datasheets
PRPC025SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC025SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 25-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height