PRPC022SADN-RC
Mfr.Part #
PRPC022SADN-RC
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Body Length or Diameter :
2.2 inch
Length - Termination :
0.42 inch
Overall Contact Length :
0.748 19.01mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
22
Datasheets
PRPC022SADN-RC
Sullins Connector Solutions PRPC022SADN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height