PRPC018DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC018DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Body Breadth :
0.197 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
36
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Bulk
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Flash
Body Length or Diameter :
1.8 inch
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number Of PCB Rows :
2
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
PRPC018DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC018DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height