PRPC017DGAN-M71RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRPC017DGAN-M71RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Insulation Color :
Black
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Body Length or Diameter :
1.7 inch
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
34
Number of Conductors :
ONE
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Body Breadth :
0.197 inch
Contact Material :
Brass
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board or Cable
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Header, Breakaway
Published :
Datasheets
PRPC017DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC017DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height