PRPC014DGAN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC014DGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number Of PCB Rows :
2
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
All
Body Breadth :
0.197 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
UL94 V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Body Length or Diameter :
1.4 inch
Number of Positions :
28
Datasheets
PRPC014DGAN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC014DGAN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 28-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height