PRPC014DBBN-M71RC
Mfr.Part #
PRPC014DBBN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM
Square
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Published :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Number of Positions :
28
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
1.4 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Color :
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Rows :
2
Datasheets
PRPC014DBBN-M71RC
Sullins Connector Solutions PRPC014DBBN-M71RC
2-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 28-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height