PRF18BC471QB1RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRF18BC471QB1RB
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR PTC 470 OHM 50% 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - PTC Thermistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
PTC THERMISTOR
Height :
800μm
Resistance :
470Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
32V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
100μA
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Voltage :
32V
Resistance Tolerance :
±50%
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Depth :
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Series :
POSISTOR® PRF18/21
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
50%
Thickness :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Resistance @ 25°C :
470Ohm
Operating Temperature :
-20°C~130°C
Packing Method :
TR, PLASTIC
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
PRF18BC471QB1RB
Introducing Temperature Sensors - PTC Thermistors Murata Electronics PRF18BC471QB1RB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:32V, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Operating Temperature:-20°C~130°C, PRF18BC471QB1RB pinout, PRF18BC471QB1RB datasheet PDF, PRF18BC471QB1RB amp .Beyond Temperature Sensors - PTC Thermistors Murata Electronics PRF18BC471QB1RB ,we also offer KTY82/210,215, TFPT0603L3300FV, TFPT0805L1000FV, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics PRF18BC471QB1RB
POSISTOR® PRF18/21 Series PTC THERMISTOR 470Ohm 50% TEMPERATURE SENSING -20°C~130°C 2-Pin Surface Mount WRAPAROUND Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
PRF18BC471QB1RB Overview
The PTC thermistors are put into 0603 (1608 Metric) packages to protect the devices from damage. These PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety protection. The PTC thermistor has 2 terminations. There are 2 pins in this thermistor. The PTC thermistors could supply 32V voltage when it operates. Nominally, this thermistor can supply 32V voltage when it works. The current for which the PTC thermistors have been designed is 100μA.
PRF18BC471QB1RB Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: POSISTOR® PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~130°C
Tolerance: 50%