PRD25-D48-S3-N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRD25-D48-S3-N-D
Manufacturer
Bel
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 25W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Type :
Isolated Module
Max Power Dissipation :
25W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output (Max) :
7.5A
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Box
Trim/Adjustable Output :
yes
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Max Output Current :
750mA
Input Voltage-Nom :
48V
Mount :
Through Hole
Published :
Control Features :
Enable, Active Low
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Functions :
1
Height :
8.382mm
Size / Dimension :
1.10Lx0.96W x 0.33 H 27.9mmx24.4mmx8.4mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
6
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-XDMA-P6
Series :
PRD25 (25W)
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
2.25kV
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
6-DIP Module
Efficiency :
89.5%
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Output 1 :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
75V
Output Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
27.9mm
Width :
24.4mm