PRB.M0.8GL.LC39J
Mfr.Part #
PRB.M0.8GL.LC39J
Description
CONN RCPT FMALE 8P GOLD SLDR CUP
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Color :
Gray, Yellow
Shell Size - Insert :
M08
Number of Positions :
8
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Current Rating :
5A
Datasheets
PRB.M0.8GL.LC39J
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PRB.M0.8GL.LC39J Overview
PRB.M0.8GL.LC39J Features
1P series
PRB.M0.8GL.LC39J Applications
There are a lot of LEMO
PRB.M0.8GL.LC39J Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER