PRB.M0.5GL.LC39G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRB.M0.5GL.LC39G
Manufacturer
LEMO
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Shell Size - Insert :
M05
Orientation :
B
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
5
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
1P
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
7A
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Datasheets
PRB.M0.5GL.LC39G
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Bulk B Push-Pull, Detent Lock
PRB.M0.5GL.LC39G Overview
PRB.M0.5GL.LC39G Features
1P series
PRB.M0.5GL.LC39G Applications
There are a lot of LEMO
PRB.M0.5GL.LC39G Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER