PRA30-10AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PRA30-10AC
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Approvals :
CE
Connection Type :
Cable Connection
Series :
PRA
Sensor Type :
Inductive
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Package :
Bag
Voltage - Supply :
85VAC ~ 264VAC
Range :
10 mm
Shielding :
Shielded
Power Type :
AC
Termination Style :
Cable Leads
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Material - Body :
Brass
Response Frequency :
400Hz
Output Type :
NC, 2-Wire
Diameter :
30 mm
Ingress Protection :
IP67
Datasheets
PRA30-10AC
Autonics PRA30-10AC
85VAC ~ 264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M30 PRA Series Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
PRA30-10AC Overview
PRA30-10AC Features
PRA Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Voltage - Supply: 85VAC ~ 264VAC
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
PRA30-10AC Applications
There are a lot of Autonics
PRA30-10AC Proximity Sensors applications.
  • Mobile Phones
  • Tablets
  • Notebooks
  • Wearables
  • Contact less switching
  • Office automation equipment
  • Home appliances
  • Lighting
  • Display products
  • Air-conditioners
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 1.3MM MOD
  • Panasonic
    SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
    SENSOR PROX INDUCTIVE 2.1MM MOD