PR39MF12NSZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR39MF12NSZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 900MA 0-240V
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Solid State Relays
Termination Style :
PC Pin
Number of Pins :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Isolation Voltage :
4kV
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Max Output Voltage :
600V
Published :
Width :
6.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Termination :
PC Pin
Supplier Device Package :
8-DIP
Series :
PR39MF
Voltage - Load :
0V~240V
Output Type :
AC
Load Current :
900mA
Min Operating Temperature :
-25°C
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
9.66mm
Input Current :
50mA
Relay Type :
Relay
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input :
1.2VDC
Height :
3.5mm
Output Current :
900mA
Throw Configuration :
SPST
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheets
PR39MF12NSZ
Introducing Solid State Relays Sharp Microelectronics PR39MF12NSZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Mounting Type:Through Hole, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, PR39MF12NSZ pinout, PR39MF12NSZ datasheet PDF, PR39MF12NSZ amp .Beyond Solid State Relays Sharp Microelectronics PR39MF12NSZ ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Sharp Microelectronics PR39MF12NSZ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V