PR36MF12NSZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR36MF12NSZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-240V
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Solid State Relays
Isolation Voltage :
4kV
Mounting Type :
Through Hole
Output Type :
AC
Termination :
PC Pin
Output Current :
600mA
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Input :
1.2VDC
Relay Type :
Relay
Input Current :
50mA
Max Output Voltage :
600V
Published :
Throw Configuration :
SPST
Height :
3.5mm
Mount :
Through Hole
Series :
PR36MF
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Load :
0V~240V
Number of Pins :
7
Termination Style :
PC Pin
Min Operating Temperature :
-25°C
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
9.66mm
Width :
6.5mm
Radiation Hardening :
No
Load Current :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Supplier Device Package :
8-DIP
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheets
PR36MF12NSZ
Introducing Solid State Relays Sharp Microelectronics PR36MF12NSZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:7, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, PR36MF12NSZ pinout, PR36MF12NSZ datasheet PDF, PR36MF12NSZ amp .Beyond Solid State Relays Sharp Microelectronics PR36MF12NSZ ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Sharp Microelectronics PR36MF12NSZ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V