PR30-15DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR30-15DP
Manufacturer
Autonics
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Power Type :
DC
Shielding :
Unshielded
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Sensor Type :
Inductive
Series :
PR
Range :
15 mm
Diameter :
30 mm
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Product Status :
Active
Response Frequency :
200Hz
Termination Style :
Cable Leads
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Approvals :
CE
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Output Type :
NO PNP
Package :
Bag
Connection Type :
Cable Connection
Datasheets
PR30-15DP
Autonics PR30-15DP
PR Series Inductive Sensor -25°C ~ 70°C (TA) 10V ~ 30V
PR30-15DP Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Cylinder, Threaded - M30 packages.
PR30-15DP Features
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C (TA)
Sensor Type: Inductive
Supply Voltage: 10V ~ 30V