PR26MF12NSZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR26MF12NSZ
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 600MA 0-120V
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Solid State Relays
Termination :
PC Pin
Series :
PR26MF
Output Current :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.5mm
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
7
Output Type :
AC
Relay Type :
Relay
Supplier Device Package :
8-DIP
Mounting Type :
Through Hole
Length :
9.66mm
Load Current :
600mA
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Height :
3.5mm
Throw Configuration :
SPST
Published :
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Voltage - Input :
1.2VDC
Voltage - Load :
0V~120V
Lead Free :
Contains Lead
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
PR26MF12NSZ
Introducing Solid State Relays Sharp Microelectronics PR26MF12NSZ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:7, Mounting Type:Through Hole, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, PR26MF12NSZ pinout, PR26MF12NSZ datasheet PDF, PR26MF12NSZ amp .Beyond Solid State Relays Sharp Microelectronics PR26MF12NSZ ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Sharp Microelectronics PR26MF12NSZ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V