PR2010FKE7W0R006Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PR2010FKE7W0R006Z
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.006 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Feature :
Current Sense
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~170°C
Number of Terminations :
2
Series :
PR
Composition :
Metal Element
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.201Lx0.100W 5.10mmx2.54mm
Resistance :
6mOhm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
PR2010FKE7W0R006Z
YAGEO PR2010FKE7W0R006Z
PR Series, Metal Element, 6mOhm, 1W, ±1%, -55°C~170°C