PQ018EH01ZZH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PQ018EH01ZZH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO263
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Bias Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Output Configuration :
Positive
Max Input Voltage :
10V
Supplier Device Package :
TO-263
Current - Quiescent (Iq) :
2mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Voltage :
1.8V
Published :
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
10V
Min Input Voltage :
2.35V
Max Operating Temperature :
85°C
Max Power Dissipation :
35W
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB (120Hz)
Current - Output :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Control Features :
Enable
Package / Case :
Packaging :
Tube
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
PQ018EH01ZZH
Enable Fixed PMIC TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PQ018EH01ZZH Overview
A Tube case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 1A. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. If the temperature is below 85°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
PQ018EH01ZZH Features
The maximum operating temperature of -40°C