PPL18A-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PPL18A-120
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 19W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type :
Fixed Blade
Cord Length :
59 1.50m
Size / Dimension :
2.83Lx1.34W x 2.72 H 72.0mmx34.0mmx69.0mm
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Power (Watts) :
19W
Operating Temperature :
0°C~40°C
No Load Power Consumption :
75mW Max
Voltage - Output :
12V
Polarization :
Positive Center
Applications :
ITE (Commercial)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Current - Output (Max) :
1.6A
Approval Agency :
CE, cULus
Voltage - Input :
100V~240VAC
Region Utilized :
North America
Series :
PPL18A (18W)