PP1R5-12-15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PP1R5-12-15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
4-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 15V 1.5W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Number of Outputs :
1
Length :
33.02mm
Current - Output (Max) :
100mA
Output Power :
1.5W
Feature :
Remote On/Off, OVP
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.30Lx0.83W x 0.31 H 33.0mmx21.0mmx8.0mm
Voltage - Output 1 :
15V
Power (Watts) :
1.5W
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output 1 :
100mA
Type :
Isolated Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
18V
Height :
7.874mm
Series :
PP (1.5W)
Width :
20.828mm
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
4-DIP Module
Operating Temperature :
-20°C~71°C With Derating
Voltage - Input (Min) :
9V