PN10-8LF-D
Mfr.Part #
PN10-8LF-D
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Published :
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
10-12 AWG
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Tongue Inside Opening :
0.160 (4.06mm)
Stud/Tab Size :
8 Stud
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Color :
Yellow
Terminal Type :
Spring, Snap
Length - Overall :
1.050 26.67mm
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Copper
Depth :
7.62mm
Contact Plating :
Feature :
Butted Seam, Serrated Termination
Width :
7.62mm
Length :
26.67mm