PN10-6SLF-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PN10-6SLF-D
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #6 YEL
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Length :
21.844mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Pan-Term®
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Color :
Yellow
Stud/Tab Size :
6 Stud
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
Feature :
Serrated Termination
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Mount :
Free Hanging
Width :
6.35mm
Terminal Type :
Spring, Snap
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp
Insulation :
Insulated
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
HTS Code :
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Tongue Inside Opening :
0.140 (3.56mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Depth :
6.35mm
Length - Overall :
0.860 21.84mm
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm