PN10-38RX-L
Mfr.Part #
PN10-38RX-L
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8
Product Category :
Ring Connectors
HTS Code :
Thickness :
0.040 1.02mm
Width - Outer Edges :
0.580 14.73mm
Width :
14.7mm
Terminal Gender :
FEMALE
Feature :
Serrated Termination
Length :
34.29mm
Terminal Type :
Circular
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Tin
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Diameter :
0.265 (6.73mm)
Length - Overall :
1.350 34.29mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Packaging :
Bulk
Wire Gauge (Min) :
10 AWG